Kirjahanke

POHJOIS-KARJALAN SOTAORPOJEN KIRJAHANKE ”Vaiettu suru” 2010 – 2011

Pohjois-Karjalan Sotaorvot ry on ryhtynyt kirjahankkeeseen, jonka tavoitteena on saada kansien väliin monipuolinen kuvaus sodissa 1939 – 1944 kaatuneiden ja sotaorvoiksi jääneiden henkilöiden elämän vaiheista nykypäivään saakka.

  • Kirjahankkeelle tarvitsemme laajan kirjoittajajoukon kattavan teoksen aikaan saamiseksi.
  • Vetoamme teihin hyvät kohtalotoverit, että rohkeasti tarttuisitte kynään ja laatisitte omannäköisenne kertomuksen sotaorvon tarinasta.
  • Myös haastattelut ja valokuvat ovat tervetulleita aineistoa koottaessa.
  • Kirjahankkeen aikataulu on varsin tiukka, joten toivoisimme, että kirjoituksenne saataisiin tammikuun 2011 loppuun mennessä. Vain pieniä joustoja sallitaan.
  • Huom! Kirjotukset pitäisi kirjoittaa  Wordilla mikäli suinkin vain mahdollista.

Kirjahankkeen kirjatoimikunta:

Aune-Inkeri Keijonen

aune-inkeri.keijonen@pp.inet.fi

Martta Karttunen

karttunen.martta@kolumbus.fi

Pirjo Hyvärinen

pirjo.hyvärinen@luukku.com

Eino Punkki

eino.punkki@dnaidernet.net

Jorma. Mikkonen

jorma.mikkonen@jippii.fi

Raimo Virkkunen

raimo.virkkunen@pp2.inet.fi

Kirja-aineiston kokooja/ haastattelija

Kirsti Rautiainen, Varstatie 2, 82500 Kitee p. 040-585 7806

kirsti.rautiainen@telemail.fi

  • Kirjatoimikunnan tehtävänä on sisällön jäsentäminen ja viimeistelyrakenteen ja ilmaisun selkeyttäminen.
  • Oikoluvusta, kieliasusta, oikeinkirjoituksesta ja kielenhuollosta on luvannut huolehtia Erkki Kinnunen FM, historiatutkija, tietokirjailija. erkki.kinnunen@uef.fi

NYT KAIKKI SOTAORVOT ROHKEASTI KYNÄ KÄTEEN KERTOMAAN, ETTÄ MEKIN OLEMME OLLEET OLEMASSA!!!

Ennakkotilauksia (25 €) ottaa vastaan puheenjohtaja ja sihteeri.

aune-inkeri.keijonen@pp.inet.fi

karttunen.martta@kolumbus.fi